تاثیر زعفران در دوران قاعدگی

تاثیر زعفران در دوران قاعدگی
Rate this post

یکی از دغدغه های زنان و دختران به هم خوردن چرخه قاعدگی است. این اختلال در دوران قاعدگی میتواند منجر به ناباروری شود. دلایل متفاوتی به هم خوردن چرخه قاعدگی وجود دارد. اگر حاملگی را در نظر نگیریم استرس، تغییرات آب و هوایی، مصرف دارو های خاص، ورزش و فعالیت های سنگین از عمده دلایل نامنظم بودن قاعدگی اند. یکی از بهترین راه حل ها برای منظم شدن چرخه قاعدگی خوردن دم کرده زعفران است. دراین مقاله به تاثیر زعفران بر قاعدگی و مقدار مناسب و شیوه صحیح استفاده از آن می پردازیم.

تاثیر زعفران در دوران قاعدگی

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تركیبات زعفران همان تركیبات زردرنگ، تلخ و معطری است كه در درمان اختلالات چرخه قاعدگی و افسردگی موثر است. مصرف صحیح زعفران كه حاوی تركیبات زردرنگ است ، می‌ تواند تولید سروتونین را در مغز كنترل و درمان اختلالات قاعدگی و افسردگی را دربر داشته باشد. مشتقات كروستین در زعفران به خوبی در آب محلول‌اند؛ پیكروكروسین یکی از ترکیبات تلخ است و مهم‌ ترین تركیب مواد معطرزعفران سافرانال است.

زعفران دارای خواص نیرو بخش و قاعده‌ آور بوده به طوری كه دم كرده زعفران و مصرف هر روز ۲ تا ۳ فنجان در ۳ نوبت آثار چشمگیری در معالجه اختلالات قاعدگی دارد. زعفران، قاعدگی را تحریك كرده و درد كمر ناشی از اختلال قاعدگی را آرام می‌كند.

زعفران برای دوران قاعدگی ضرر دارد؟

علت عوارض پیش از دوران قاعدگی و علایم افسردگی، تغییرات در فعالیت سروتونین است كه زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می‌گذارد. سروتونین نوعی انتقال‌دهنده عصبی است كه نقش مهمی در خوابیدن، تعدیل حالت و رفتار، اشتها و… دارد. اتصال سروتونین به برخی سلول‌های تحریك‌كننده، نشان‌دهنده علائم افسردگی است.

تاثیر زعفران در دوران قاعدگی

به علاوه شرایط بیولوژیك و عوامل خاصی مانند تولیدمثل، هورمون‌های ژنتیك، بارداری، زایمان و یائسگی در افسردگی تاثیر دارند. در فرآیند افسردگی در مغز با كمبود غلظت سروتونین روبه‌رو هستیم. افرادی كه میزان تولید سروتونین در مغز آنها پایین است، برای بهبود روحیه خود بیشتر به غذای رنگین (زعفران) روی می‌آورند كه سروتونین را در مغز زیاد می‌كند، در نتیجه كاهش افسردگی را در پی خواهد داشت.

آیا زعفران باعث قاعدگی می شود؟

زعفران علائم PMS یا سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد. سندرم پیش از دوران قاعدگی یکی از شایع‌ ترین مشکلات زنان است که روی ۲۰ تا ۴۰ درصد از زنان در سن باروری تاثیر می‌گذارد. زعفران به عنوان یک ضد اسپاسم قوی میتواند برای تنظیم  دوره ی پریودی و تحریک کننده ی قاعدگی مصرف شود.

کروسین که از ترکیبات اصلی موجود در زعفران است میتواند در درمان افسردگی و بدخلقی در دوران قاعدگی  بسیار موثر باشد. از تاثیرات دیگر زعفران بر قاعدگی می توان به باز شدن قاعدگی اشاره کرد. در روزهای نزدیک شدن به عادت ماهیانه استفاده از دم کرده زعفران برای باز کردن قاعدگی اشاره کرد. زعفران باعث ایجاد انقباضات رحمی شده که راه پریود را باز می کند و به داشتن چرخه  قاعدگی منظم کمک بزرگی می کند.

مقدار مصرف زعفران برای پریودی چقدر است؟

زعفران با دیگر ادویه‌های آشپزخانه، تفاوت دارد. اگر به دنبال یک راه آسان برای درمان تاخیر پریودی هستید، مصرف دم کرده زعفران در طول یک شبانه روز به شما کمک می‌کند تا موانع پریود شدن را برطرف کنید.

زعفران برای هر ماه باید به طور محدود مصرف شود. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم ۲ گرم زعفران در ماه برای فرد مناسب است. ۴ گرم آن می تواند منجر به مشکلاتی از جمله تهوع، سرگیجه، استفراغ و نامنظم شدن ضربان قلب شود. حدود نیم گرم زعفران را در یک لیوان آب مخلوط کنید و دو سه روز قبل از تاریخ قاعدگی میل کنید. لطفا از مصرف بیش از حد زعفران اجتناب کنید.

آیا مصرف زعفران برای قاعدگی مضر است؟

زعفران اگر به مقدار مناسب مصرف شود چرخه قاعدگی را تنظیم می کند ولی استفاده بیش از حد نه تنها تاثیر زعفران بر قاعدگی را عکس می کند، بلکه به شدت خون ریزی در این دوره می افزاید.

زعفران خواص نیروبخش و قاعده‌آور دارد به طوری كه دم كرده زعفران و مصرف هر روز ۲ تا ۳ فنجان در ۳ نوبت اثرات مهمی در معالجه اختلالات قاعدگی میگذارد. زعفرانباعث تحریک قاعدگی میشود و کمر درد ناشی از اختلال قاعدگی را تسکین میدهد.

تاثیر زعفران در دوران قاعدگی

علت عوارض پیش از پریودی و علایم افسردگی، تغییرات در فعالیت هورمون سراتونین است كه زعفران روی ماده شیمیایی سراتونین در مغز و نحوه فعالیت این هورمون اثر می‌گذارد. سراتونین یک انتقال‌دهنده عصبی است كه نقش مهمی در خوابیدن، رفتار، اشتها و سایر حرکات ما دارد. اتصال سراتونین به برخی سلول‌های تحریك‌ كننده، نشان‌دهنده علائم افسردگی است.

شرایط بیولوژیك و عوامل خاصی مانند تولید مثل، هورمون‌ های ژنتیك، بارداری، زایمان و یائسگی نیز در افسردگی تاثیر گذار هستند. در فرآیند افسردگی در مغز با كمبود غلظت سراتونین مواجه هستیم. افرادی كه میزان تولید سراتونین در مغز آنها پایین تر از حد معمول است، برای بهبود روحیه خود بیشتر به غذای زعفران روی می‌آورند كه سراتونین را در مغز زیاد می‌كند، در نتیجه افسردگی را کاهش میدهد.

درمان عقب افتادن پريود با زعفران

زنان و دختران سالم معمولا هر ٢١ الي ٣٥روز، بر اثر ريزش سلولهای ديواره داخلي رحم ،خونريزي ماهانه را تجربه مي كنند، اين عادت ماهيانه يا قاعدگی در بعضي بانوان بسيار منظم و به اصطلاح هر ماه درست و به موقع اتفاق می افتد، برای خرید زعفران کافیست به قسمت فروشگاه خانه سلام مراجعه کنید. ولی عده ای از خانم ها به دلايل مختلف قاعدگی نامنظم دارند و خونريزی ماهانه شان به اصطلاح جلو عقب مي شود در ادامه در مورد درمان عقب افتادن پريود با زعفران مطالبی را عنوان میکنیم.

از زمانهای قديم زعفران به عنوان يك گياه گرانقيمت گرمسيری نقش زيادی در درمان عقب افتادن پريود داشته است.

در طب سنتی هندوستان زعفران جايگاه خاصي در تسكين دردهای پيش قاعدگی و كاهش اسپاسمهای عضلات در نزديك قاعدگی داشته است.

زعفران داراي تركيباتی است كه باعث افزايش پروستاگلاندين ها در رحم مي شود .

پروستاگلاندين ها نوعی هورمون هستند كه انواع مختلفی دارند و  ترشح آنها باعث انقباض ديواره رحم و شروع قاعدگی ميشود.

به طور کلی خواص زعفران(به ميزان متعادل) در قاعدگی بانوان:

تحريك انقباضات رحم و شروع پريود

  • تسكين درد هاي عضلاني و ناراحتي قبل از خونريزي ماهانه
  • تسكين و درمان سندرم پيش قاعدگي یا PMS
  • آرام بخش و ضد افسردگی و اضطراب در دوران قاعدگی

در صورت تمايل ميتواند مقدار لازم و مجاز زعفران را در يك فنجان شير گرم ريخته با عسل شيرين نموده و میل كنيد.

nosrati
ارسال دیدگاه