علت کدر شدن عسل چیست

علت کدر شدن عسل چیست؟
Rate this post

علت کدر شدن عسل چیست؟ آیا تا بحال برایتان پیش آمده که وقتی به سراغ کابینت خود می روید تا برای نان تست خود عسل بردارید، چیزی غلیظ و کدر در بطری عسل پیدا کنید؟ آیا در این حالت عسل خراب شده؟ آیا باید آن را بیرون بیندازید؟ احتمالا جواب این نیست. اگر عسل به درستی نگهداری شود، می تواند چندین سال دوام بیاورد. در ادامه می تواند با علت کدر شدن عسل و راه های جلوگیری از کدر شدن آن آشنا شوید.

علت کدر شدن عسل چیست؟

برای توضیح اینکه چرا عسل کدر می شود، لازم است ابتدا به نحوه ساخت آن توسط زنبورها بپردازیم. زنبورها عسل را از شهد تولید می کنند که آن را از گیاهان گلدار نزدیک کندو خود جمع آوری می کنند. شهد از سه قند ساکارز، گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است.

هنگامی که زنبورها به کندو رسیدند، شهد سپس دهان به دهان از زنبوری به زنبور دیگر منتقل می شود تا رطوبت آن کاهش یابد. زنبورها همچنین از بال ها و ماهیچه های پرواز خود برای کاهش بیشتر محتوای آب تا زمانی که بین 14 تا 18 درصد باشد استفاده می کنند. در طول این مدت، زنبور ها همچنین آنزیمی به نام اینورتاز اضافه می کنند که ساکارز را به گلوکز و فروکتوز تجزیه می کند.

چه زمانی عسل رسیده است؟

هنگامی که میزان رطوبت به اندازه کافی کم شد، عسل رسیده در نظر گرفته می شود و در داخل سلول لانه زنبوری قرار می گیرد. وقتی سلول پر شد، زنبور ها با استفاده از کلاهک مومی غیر متخلخل روی آن را می پوشانند. وقتی که تمام سلول های دو طرف پوشسده شدند، می توانید عسل را استخراج کنید.

برخلاف شهد که شامل سه نوع قند است، عسلی که از کندو خارج می‌کنید فقط حاوی دو نوع قند است – فروکتوز و گلوکز. این گلوکز به همراه عوامل دیگری باعث می شود عسل بعد از استخراج آن متبلور و کدر شود. حالا چرا عسل پس از استخراج کدر می شود؟

کریستالی شدن عسل

گلوکز طبیعی موجود در عسل همان چیزی است که باعث کریستال شدن عسل می شود. گلوکز با آب موجود در عسل پیوند می زند و کریستال تشکیل می دهد. با گذشت زمان، کریستال های بیشتری تشکیل شده و یک لایه جامد ایجاد می کنند. این به عسل ظاهری کدر می دهد.

علت کدر شدن عسل چیست؟

عسل بسته به ترکیب قندهایی که از آن ساخته شده است با سرعت های متفاوتی متبلور می شود. به عنوان مثال، عسل جعبه زرد (از اکالیپتوس) به آرامی در طی چند سال متبلور می شود، در حالی که کلزا و عسل شبدر سفید خیلی سریع متبلور می شوند (و حتی ممکن است در حالی که هنوز در شانه هستند این کار را انجام دهند).

نقش دما در کدر شدن عسل

عوامل متعددی زمان بلوری شدن عسل را تعیین می کند. ابتدا دما اتاقی که عسل در آن نگهداری می شود مهم است. شرایط گرم از عسل در برابر کریستالی شدن محافظت می کند، اما عسل را خراب می کند و آن را در برابر مخمر و باکتری آسیب پذیر می کند. برای خرید عسل میتوانید به قسمت محصولات ما مراجعه کنید. با این حال، دمای بیش از حد سرد می‌تواند کریستال شدن را تسریع کند. به گفته کارشناسان، عسل زمانی که در دمای حدود 70 درجه فارنهایت نگهداری شود، در برابر کریستال شدن بهتر مقاومت می کند.

نقش نوع عسل در کدر شدن آن

میزان کریستالیزاسیون به نوع عسلی که در کابینت خود نگهداری می کنید نیز بستگی دارد. طبق تحقیقات انجام شده بیش از 300 نوع عسل در بازار فروخته می شود و هر نوع با سرعت کمی متفاوت متبلور می شود. به عنوان مثال، توپلو، یک عسل با فروکتوز بالا، می تواند سال ها بدون کریستال شدن دوام بیاورد. در همین حال، عسل حاصل از شکوفه های پنبه و قاصدک با سهولت بیشتری متبلور می شود.

نقش فرآوری در رنگ عسل

آخرین عاملی که بر تبلور تأثیر می گذارد این است که عسل خریداری شده خام، نیمه فرآوری شده یا فرآوری شده است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد وقتی عسل خام یا فرآوری ‌نشده درست نگهداری می ‌شود، که مستقیما از لانه زنبوری حاصل می شود و برای خریدار کمی گران ‌تر است، نسبت به عسل فرآوری ‌شده در برابر تبلور طولانی ‌تر مقاومت می‌کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که کریستالیزاسیون همیشه چیز بدی نیست. زنبورداران از فرآیندی به نام تبلور کنترل‌ شده برای تولید عسل ‌های غنی و خامه ‌ای که نسبت به حالت مایع معمولی «قابلیت پخش شدن» بیشتری دارند. بیشتر زنبورداران این عسل ها را با استفاده از روشی به نام دایس می سازند. این فرآیند شامل ترکیب دوره های متناوب گرمایش و سرمایش با هم زدن زیاد است.

نحوه برطرف کردن 

دلیل اصلی اینکه عسل خراب نمی شود، ترکیب ساده آن است: عسل در درجه اول شکر مخلوط با کمی آب است. این حالت طبیعی و کم رطوبت از باکتری ها و مخمرها جلوگیری می کند که هر دو محیط های خشک را نامناسب می دانند. با این حال، خشکی ذاتی ماده قندی می‌تواند منجر به کریستال شدن شود، فرآیندی که باعث غلیظ شدن و کدر شدن عسل می‌شود. تبلور، که می تواند از چند هفته تا چند ماه پس از خرید عسل رخ دهد، با قرار دادن ظرف عسل در یک کاسه آب داغ به مدت چند دقیقه قابل رفع است.

علت کدر شدن عسل چیست؟

اما توجه داشته باشید با اینکه عسل ممکن است به طور طبیعی ماندگاری طولانی داشته باشد، گرم کردن و سرد کردن بیش از حد آن می تواند باعث از دست دادن رنگ و عطر آن شود. پس از چندین بار گرم کردن، احتمالا بهتر است عسل را دور بریزید.

آیا خوردن عسل کدر بی خطر است؟

شیرین شدن یا کریستال شدن عسل یک فرآیند طبیعی است – فقط به این دلیل که ممکن است در عسل شما رخ داده باشد به این معنی نیست که مشکلی در آن وجود دارد. کاملا بی خطر است و مطمئنا هنوز هم می توانید آن را بخورید!

چرا عسل در سوپرمارکت ها تغییر رنگ نمی دهد؟

کدر بودن عسل نشانه این است که عسل شما کاملا طبیعی است، زیرا فرآیند تجاری را طی نکرده است که از تبلور جلوگیری می کند و عسل را از حفظ حالت روان که در قفسه های سوپرمارکت می بینید، نگه می دارد.

معمولا قبل از بسته بندی و ارسال به فروشگاه ها، عسل را حرارت داده و از فیلتر عبور می دهند. این گرما هر یک از کریستال های تشکیل شده را حل می کند، در حالی که فیلتراسیون هر یک از ذرات را حذف می کند. به همین دلیل است که هرگز عسل کریستالی شده را در سوپرمارکت نمی بینید.

نتیجه گیری

در نهایت، انتخاب عسل بستگی به اولویت شما دارد (طعم، قوام یا ماندگاری). فقط توجه داشته باشید که انتخاب شما می تواند بر مدت زمانی که طول می کشد تا عسل شما از مایع صاف به جامد کریستالی کدر تبدیل شود، تأثیر بگذارد.

nosrati
ارسال دیدگاه