معرفی انواع عسل و خواص آنها

معرفی انواع عسل و خواص آنها
Rate this post

ایا شما با انواع عسل اشنایی دارید؟ کتاب های مقدس آسمانی سرزمینی را توصیف می کند که در آن شیر و عسل جاری است. امروزه انواع مختلفی از عسل در دسترس است و هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. همه آنها از نظر طعم، رنگ، شدت و بافت متفاوت هستند.

پزشکان نیز در سراسر جهان بیش از 5000 سال است که از عسل به عنوان یک درمان مورد اعتماد استفاده می کنند. برخی تحقیقات بالینی نشان می دهد که عسل ممکن است به بهبود زخم ها و سوختگی ها، مبارزه با عفونت ها و کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.

معرفی انواع عسل و خواص آنها

انواع مختلف عسل اساسا از نظر منش (شهد گل یا گاهی اوقات یک محصول شیرین معروف به عسلک)، رنگ و طعم متفاوت است.

با این حال، همه انواع این شهد طلایی مواد اولیه یکسانی دارند. عسل از حدود 80 درصد قند (گلوکز و فروکتوز در روابط مختلف) به اضافه مواد طبیعی از انواع مختلف شهد تشکیل شده اند که مسئول تغییرات در رنگ و طعم هستند.

عسل در انواع مایع و سفت موجود است. قوام به محتوای گلوکز و فروکتوز و نحوه پردازش عسل از طریق فیلتر کردن، مخلوط کردن، افزودن حرارت و غیره بستگی دارد.

مقدار بالاتر گلوکز منجر به تبلور سریعتر می شود، به این معنی که با گذشت زمان سفت و مات می شود. این نشانه کیفیت خوب یا بد نیست، فقط یک اولویت است. عسل سفت و کریستالیزه را می توان گرم کرد تا دوباره مایع شود.

سه دسته اصلی عسل عبارتند از:

 • تک مبدا

شهد عمدتا از یک گیاه خاص – مانند شبدر – به دست می آید.

 • چند گل

شهدی که زنبورها جمع آوری می کنند از گیاهان مختلف می آید. واریته های حاصل می توانند از نظر طعم و ظاهر بسیار متفاوت باشند، مانند انواع گل های وحشی.

 • محلی

شهد از یک منطقه یا قلمرو خاص، مانند یک منطقه کوهستانی خاص یا خط ساحلی جمع آوری می شود.

انواع عسل با رنگ تیره

به طور کلی، انواع تیره تر عطر قوی تر و متمایز تری دارند. آنها نه تنها طعم شیرین کمتری دارند، بلکه معمولا نسبتاً تند با نت تلخ و مالت هستند. انواعی مانند آووکادو و گندم سیاه چند مورد از نمایندگان محبوب تر این نوع عسل هستند. عسل جنگلی، صنوبر یا کاج نیز چند گونه تیره دیگر هستند.

معرفی انواع عسل و خواص آنها

در مناطقی که شهد گل در دسترس نیست، زنبورها گاهی عسلک، محصول متابولیک قندی (یا ترشحات) حشرات مقیاس خاص را که روی گیاهان زندگی می‌کنند را جمع‌آوری می‌کنند. این را می توان روی سوزن های کاج یا برگ درختان یافت. در برخی مناطق، محصولاتی از این نوع را نمی توان از نظر قانونی به عنوان عسل طبقه بندی کرد.

انواع عسل با رنگ روشن

واریته هایی که رنگ روشن تری دارند معمولا طعم ملایم و گلی دارند و به رنگی تقریبا شفاف تا سفید، زرد کم رنگ، طلایی، نارنجی یا قرمز متغیر هستند.

عسل با این رنگ ها شامل شبدر و اقاقیا و همچنین بسیاری از گونه های گل وحشی است. زنبورها شهد مورد نیاز را در شکوفه ها پیدا می کنند. بسته به نحوه جمع آوری شهد، انواع تک منشا و چند گل را در این گروه خواهید یافت.

فواید عسل

عسل قرن‌ هاست که در سراسر جهان یک عنصر اصلی در فعالیت‌های دارویی بوده است. برای مثال، پزشکان طب سنتی آیورودا، عسل را در درمان زخم ‌ها و عدم تعادل‌ های مختلف در بدن مؤثر می ‌دانند. یک قاشق غذاخوری عسل حاوی 64 کالری منبع مطمئن، 17.2 گرم قند و بدون فیبر، چربی یا پروتئین است. عسل دارای سطح pH متوسط ​​کمی اسیدی 3.9 منبع معتبر است و تحقیقات نشان می دهد که این اسیدیته ممکن است به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک کند. شایان ذکر است که خواص فیزیکی دقیق عسل به گیاه مورد استفاده در ساخت آن بستگی دارد.

شیرینی عسل آن را به جایگزینی ایده آل برای شکر تبدیل ساخته و تحقیقات نشان داده است که استفاده از عسل به جای افزودن شکر می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

توجه به این نکته مهم است که بدانید عسل به عنوان یک قند افزوده کالری اضافی را بدون هیچ مزیت تغذیه ای تامین می کند و برخورداری از رژیم غذایی سرشار از قند های افزوده می تواند منجر به افزایش وزن بدن شود که خطر ابتلا به فشار خون بالا و دیابت را به همراه دارد.

التیام زخم و سوختگی

یی از تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان داده است که عسل می تواند به بهبود و درمان سوختگی کمک نماید، و یک تحقیق دیگر در همین راستا در سال 2017 نشان داد که پروتئین defensin-1 موجود در عسل باعث درمان زخم می شود.

تحقیقات همچنین نشان داده است که استفاده از عسل درجه پزشکی در محل عفونت هیچ مزیتی نسبت به تجویز آنتی بیوتیک ها ندارد – و استفاده از عسل در واقع خطر عفونت را در افراد مبتلا به دیابت افزایش می دهد.

معرفی انواع عسل و خواص آنها

شایان ذکر است که بسیاری از محصولات مانند کرم های صورت، دئودورانت ها و شامپو ها حاوی عسل در مقادیر مختلف هستند.

جلوگیری از رفلاکس اسید

عسل ممکن است به جلوگیری از رفلاکس اسید کمک کند. تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان داد که عسل می تواند به حفاظت از مری و معده کمک نماید و احتمالا جریان اسید معده و مواد غذایی هضم نشده را کاهش دهد. این پیشنهاد، با این حال، توسط تحقیقات بالینی پشتیبانی نشد.

جریان رو به بالا اسید معده می تواند منجر به بیماری ریفلاکس معده به مری شود که می تواند شامل التهاب، رفلکس اسید و سوزش سر دل باشد.

مبارزه با عفونت ها

یک بررسی در سال 2018 نشان داد که عسل می تواند باکتری ها را از بین ببرد زیرا حاوی خواصی مانند پراکسید هیدروژن و پروتئین های دفنسین-1 است. محققان به این نتیجه رسیدند که عسل می تواند فعالیت ضد باکتریایی بیشتری نسبت به سایر انواع عسل داشته باشد. یک منبع معتبر در سال 2016 نیز اثرات ضد باکتریایی عسل را تایید کرد.

تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه

یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که عسل در کاهش سرفه کودکان در طول شب موثرتر از دارونما است.

دو سال بعد، مطالعه دیگری با منبع معتبر ارزیابی کرد که آیا محلول عسل و شیر می تواند سرفه های حاد را در کودکان درمان کند یا خیر! برای خرید عسل کافیست به قسمت محصولات خاه سلام مراجعه کنید. محققان به این نتیجه رسیدند که به نظر می رسد این راه حل حداقل به اندازه دو محصول بدون نسخه که برای این منظور به بازار عرضه شده اند، موثر است. امروزه نیز می بینیک که بسیاری از داروهای سرماخوردگی مبتنی بر عسل برای خرید در دسترس هستند.

معرفی انواع عسل و خواص آنها

استفاده دارویی

یک بررسی در سال 2012 نشان می‌دهد که در طب آیورودا، عسل برای درمان طیف گسترده ‌ای از بیماری‌ ها و جراحات زیر استفاده می‌شود – چه با داروهای دیگر مخلوط و مصرف شود یا روی پوست استفاده شود.

 • سکسکه
 • فشار
 • ضعف
 • خیس شدن بستر و تکرر ادرار
 • بوی بد دهان
 • اثرات خماری
 • درد دندان در نوزادان بزرگتر از 1 سال
 • اگزما و درماتیت
 • سوختگی، بریدگی و زخم
 • سرفه و آسم
 • اختلالات خواب
 • مشکلات بینایی
 • زخم معده
 • اسهال و اسهال خونی
 • استفراغ
 • فشار خون بالا
 • چاقی
 • زردی
 • آرتروز

کارآزمایی ‌های بالینی بسیاری از این کاربردها را تأیید نکرده ‌اند. با این حال، یک منبع مورداعتماد در سال 2017 عسل را به عنوان درمانی برای بیماری های پوستی مختلف با ذکر خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی توصیه کرد.

nosrati
ارسال دیدگاه